Zatrzymane cztery osoby w związku z oszustwami finansowymi

Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali cztery osoby ze ścisłego kierownictwa dwóch spółek finansowych działających na terenie całego kraju. 44- i 37-latek podejrzewani są o oszustwa przy zawieraniu umów o pożyczki. Pokrzywdzonych jest około 68 tys. osób, a łączna wartość strat wynosi prawie 180 mln złotych. Dwie pozostałe osoby, 34- i 51 -latek, podejrzewane są o oszustwa, w których pokrzywdzonych jest tysiąc osób, a straty to 1,5 mln złotych. Wszyscy zatrzymani zostaną dzisiaj doprowadzeni do prokuratury na przesłuchanie. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

Policjanci  z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, przy wsparciu  policjantów z innych wydziałów komendy,  dzisiaj rano na terenie Gdańska i okolic zatrzymali trzech prezesów spółek finansowych i księgowego jednej z nich. Wszyscy  mężczyźni podejrzewani są o  oszustwa  znacznej wartości, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Policjanci  i prokuratorzy zgromadzili materiał dowodowy, z którego wynika, że jedna z firm mająca biura na terenie całej Polski, od ponad 12 lat prowadząc działalność finansową i oferując pożyczki gotówkowe z bardzo niskim oprocentowaniem, oszukuje swoich klientów.

Głównym warunkiem otrzymania pieniędzy było wniesienie opłaty przygotowawczej. Pokrzywdzeni, którzy dokonywali wpłat  w wysokości od  kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych (w zależności  od wysokości wnioskowanej pożyczki), nie byli informowani o konieczności wniesienia dodatkowych zabezpieczeń i w znacznej większości przypadków pożyczek nie otrzymywali.

Policjanci ustalili, że z uiszczonych opłat przygotowawczych dwaj zatrzymani prezesi jednej ze spółek uczynili swoje  stałe źródło dochodu. W wyniku tego przestępczego procederu oszukanych zostało około 68 tys. osób, a straty, jakie one poniosły, wyniosły prawie 180 mln złotych.

Podobne zarzuty dotyczą także dwóch pozostałych zatrzymanych dzisiaj osób. Mężczyźni związani ze spółką podejrzewani są o to, że podobny przestępczy proceder stosowali, działając w innej firmie, która formalnie już nie istniała. W tym przypadku pokrzywdzonych jest ponad tysiąc osób, a straty wynoszą 1,5 mln złotych.

Dzisiaj wszyscy czterej zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

Czynności prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

(KWP w Gdańsku / ap)

Related Articles