Biuro karier pomoże w znalezieniu pracy

Biura karier to instytucje ułatwiające współpracę pracodawców z uczelniami. Stanowią pomost między studentami i absolwentami szkół wyższych a rynkiem pracy.

Pracodawca za pośrednictwem biura karier organizuje praktyki, staże, szkolenia, warsztaty, wyjazdy zagraniczne. W ten sposób buduje przyszłą kadrę swojej firmy. „Szkołom publicznym i prywatnym zależy na rozwoju studentów i uczniów nie tylko w kwestii teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej. Ważne jest, aby student jeszcze przed opuszczeniem uczelni nabył doświadczenie, które zwiększy jego szansę na znalezienie stałego zatrudnienia” – mówi serwisowi infoWire.pl Justyna Ścigler z Manpower.

Dobrze zarządzane biuro karier, które zapewnia różnorodne formy aktywizacji zawodowej, jest w stanie zrobić wiele dobrego dla młodych osób w kontekście znalezienia pracy. Kontrowersje budzi jednak kwestia odpłatności za uczestnictwo studenta w oferowanym programie. Polska przypadłość to „pokolenie bezrobotnych stażystów”. Dlatego uczelnie, negocjując umowy z firmami, starają się o możliwie najkorzystniejsze warunki.

W całej Polsce na uczelniach działa ok. 350 biur karier. Ma być ich więcej. Na staże i praktyki resort nauki i szkolnictwa wyższego do 2020 r. chce przeznaczyć niespełna 500 mln zł, a kolejne 60 mln ma trafić bezpośrednio do biur karier. Fundusze te mają ułatwić młodym ludziom wejście na rynek pracy.

infoWire.pl

Related Articles