Co piąty Polak jest zadłużony

Ludzie żyjący na wsi i w miastach do 50 tys. mieszkańców 2-krotnie częściej korzystają z kredytów gotówkowych niż osoby z dużych aglomeracji – tak wynika z badań zadłużenia Polaków przeprowadzonych z okazji Dnia bez Długów.

22% Polaków spłaca jakieś zadłużenie. Najczęściej jest to pożyczka gotówkowa (ok. 11% osób), w dalszej kolejności – kredyt ratalny i hipoteczny. Ok. 3% społeczeństwa ma długi u rodziny lub znajomych. „Najbardziej zadłużone są osoby w wielu 29-39 lat, czyli te, które dopiero budują swoje gospodarstwa domowe. Obarczone są zazwyczaj kredytem hipotecznym, choć znaczna część (ok. 15%) spłaca również pożyczkę gotówkową” – mówi serwisowi infoWire.pl Przemysław Kasza z Provident Polska.

Osoby z wyższym wykształceniem 2-krotnie częściej mają do spłaty kredyt hipoteczny niż te z niższym – które głównie spłacają pożyczkę gotówkową. Zobowiązania finansowe zaciągają najczęściej mężczyźni.

Zadłużenie Polaków rośnie szczególnie ze względu na konsumpcję. Spłata zobowiązań przychodzi nam jednak stosunkowo łatwo. Prawie 60% respondentów Barometru Providenta przyznało, że długi spłaca regularnie, bez większych trudności. Zanim zdecydujemy się na kolejną pożyczkę, trzeba zastanowić się, czy nas na nią stać. Warto również sprawdzić pożyczkodawcę, a przed podpisaniem dokumentów należy zapoznać się ze szczegółami umowy, chociażby z tym, jakie opłaty karne możemy ponieść w przypadku problemów z płatnością – radzi ekspert.

infoWire.pl