Jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka?

Mogą zawierać szkodliwe substancje, mieć elementy łatwe do połknięcia czy też ostre krawędzie – nie wszystkie zabawki są bezpieczne. Ekspertka radzi, jak wybrać te, które nie będą stanowić dla naszego dziecka zagrożenia.

Przy zakupie zabawek powinniśmy zwracać uwagę na ich oznaczenia. Podstawowym jest symbol jakości CE, który informuje o tym, że produkt spełnia wymogi bezpieczeństwa obowiązujące w Unii Europejskiej. Nie mniej ważne jest oznaczenie określające przedział wiekowy dzieci, dla których dana zabawka jest przeznaczona.

Odnalezienie na towarze odpowiednich symboli nie zwalnia nas jednak od zachowania czujności. Z kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wynika, że niebezpieczne mogą być nawet zabawki mające wymagane oznaczenia. Zawsze warto więc wybadać produkt samemu i zastanowić się, czy nasza pociecha nie zrobi sobie nim krzywdy. Największe niebezpieczeństwo istnieje, gdy dziecko ma poniżej 3 lat, ponieważ bierze wtedy wszystko do buzi. Dlatego trzeba zwrócić uwagę, by zabawka nie zawierała małych elementów i była dobrze wykonana – mówi serwisowi infoWire.pl Ewelina Kukawska ze sklepu Smyk.

Dla alergików należy wybierać zabawki łatwe w utrzymaniu i myciu. Najlepiej, żeby były wykonane z drewna lub plastiku, a w przypadku pluszaków – z bawełny organicznej.

Zakupy powinniśmy robić w sprawdzonych sklepach, w których bez problemu zwrócimy lub zareklamujemy towar, jeśli okaże się on wadliwy. W razie podejrzenia, że nabyty przez nas produkt może być niebezpieczny, warto zawiadomić UOKiK.

infoWire.pl

Related Articles