Jeśli kupujesz używane auta, wybierz te z gwarancją!

Tanie auta używane mogą być bardzo dobrym wyborem dla kierowców, którzy nie mają zbyt wysokiego budżetu na nabycie pojazdu. Warto jednak przede wszystkim kupować używane auta z gwarancją. Na czym owa gwarancja polega?

Większości Polaków, którzy przymierzają się do zakupu własnych czterech kółek, stawia na tanie samochody używane. Z danych Instytutu Samar wynika, że Polaków najbardziej interesują używane auta sprowadzane z zagranicy. W czerwcu 2019 roku do Polski importowano 78 117 używanych samochodów osobowych i dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. To o 7,7 proc. mniej niż przed rokiem w tym samym okresie. Jednak nadal używane auta są częściej kupowane i rejestrowane w Polsce niż auta nowe.

Na polskim rynku motoryzacyjnym dominują głównie auta, które kosztują mniej niż 20 tys. zł. Najpopularniejsze modele to Opel Astra, Volkswagen Passat i Audi A4.

Jak korzystnie kupić używane auto?

Jeśli chcemy kupić samochodów z rynku wtórnego, to warto poszukać ofert na używane auto z gwarancją. Na przykład firma UżywaneJakNowe (https://www.uzywanejaknowe.pl/
) zapewnia gwarancję legalności pochodzenia samochodu oraz gwarancję stanu technicznego.

Komis, handlarz czy nawet osoba prawna powinni przedstawić nam, jako kupującym, wszystkie dokumenty dotyczące samochodu, na podstawie których możemy ocenić, czy pochodzi z legalnego źródła. Nie powinno się kupować aut, których nie można w żaden sposób sprawdzić pod względem prawnym.

Przed zakupem wybierzmy się też na stację kontroli pojazdów lub do zaprzyjaźnionego warsztatu, aby mechanicy dokładnie sprawdzili, w jakim stanie znajduje się auto. W wielu przypadkach u sprzedających można liczyć na półroczną lub nawet roczną gwarancję umowną na samochody używane. Jeśli w trakcie jej trwania wystąpi awaria, która podlega gwarancji umownej, usterka zostanie bezpłatnie naprawiona na koszt sprzedającego używany samochód.