Oferowali pracę, wyłudzali dane osobowe i zaciągali pożyczki. Wczoraj zostali tymczasowo aresztowani

Policjanci z KWP w Lublinie zatrzymali 28-letniego mężczyznę i 25-letnią kobietę. Podejrzani usłyszeli zarzuty oszustwa. Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, młodzi ludzie wyłudzali dane osobowe, by później zaciągać pożyczki gotówkowe i kredyty. Podczas przeszukania zabezpieczono sprzęt komputerowy, telefony komórkowe, karty telefoniczne, karty bankomatowe – podpisane nazwiskami osób pokrzywdzonych, modulator głosu oraz pieniądze. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymanie dwojga młodych ludzi to efekt ustaleń policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie oraz dalsza współpraca w tym zakresie z funkcjonariuszami zajmującymi się zwalczaniem Cyberprzestępczości także z KWP w Lublinie.

W ciągu mijającego tygodnia policjanci weszli do kilku mieszkań w Lublinie i okolicach miasta. W trakcie czynności ujawniono i zabezpieczono sprzęt komputerowy w postaci laptopów, telefonów komórkowych, dziesiątek kart telefonicznych, kart bankomatowych – podpisanych nazwiskami osób pokrzywdzonych, dokumentacji bankowej, modulatora głosu oraz pieniędzy. Zatrzymano 28-letniego mężczyznę oraz 25-letnią kobietę. Oboje są mieszkańcami województwa lubelskiego.

Jak wynika z ustaleń policjantów z KWP w Lublinie zatrzymani zamieszczali na portalach internetowych ogłoszenia fałszywych ofert pracy.  W celu niezbędnych formalność związanych z podpisaniem umowy uzyskiwali dane osobowe zainteresowanych podjęciem pracy.  Później, po wyłudzeniu takich danych, wykorzystywali je do zaciągania pożyczek gotówkowych w instytucjach pozabankowych.

Wczoraj podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Lublin – Południe.  Policjanci w dalszym ciągu pracują nad sprawą, analizują zabezpieczone dane. Na tą chwilę trudno oszacować dokładne straty na szkodę pokrzywdzonych z uwagi na zawiłość i wielowątkowość sprawy. Ma ona charakter rozwojowy. Tylko styczniu bieżącego roku w Lublinie policjanci przyjęli kilkanaście zawiadomień o wyłudzeniu danych osobowych. Podobne zawiadomienia wpłynęły do Policji także w innych województwach. Wszystkie te sprawy będą dokładnie analizowane. Wczoraj podejrzani zostali doprowadzeni do sądu, który zastosował wobec nich tymczasowy areszt. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

(KWP Lublin / mb)

Related Articles