Polak jest i chce być przedsiębiorczy

Mimo barier prawno-administracyjnych każdego roku wzrasta liczba osób zakładających własny biznes. Wielu Polaków próbuje swoich sił na rynku dzięki różnym formom pomocy dla młodych przedsiębiorców.

Badania potwierdzają, że do założenia własnego przedsiębiorstwa zniechęcają przede wszystkim skomplikowane prawo, system podatkowy oraz biurokracja. Odstraszające są również brak zrozumienia i bezwzględność wobec przedsiębiorcy. „Nawet jeśli błąd popełniony przez biznesmena nie jest celowy, a jest skutkiem po prostu niewiedzy, niedoinformowania, to i tak ponosi on bardzo surowe konsekwencje. Młodzi ludzie boją się, że nie sprostają wymaganiom i już na samym początku powinie się im noga” – mówi serwisowi infoWire.pl Justyna Politańska z Fundacji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Bezrobocie wśród ludzi do 24. roku życia wynosi nieco ponad 23%. To główna przyczyna podejmowania własnych inicjatyw biznesowych, co jest popularną metodą wychodzenia z bezrobocia. Dużym wsparciem są działania aktywizacyjne prowadzone przez firmy szkoleniowe, organizacje pozarządowe oraz akademickie inkubatory przedsiębiorczości. Pomocne są też różne instrumenty, takie jak np. uruchomiony przez Bank Gospodarstwa Krajowego program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, który umożliwia młodym ludziom zaciągnięcie bardzo nisko oprocentowanego kredytu na rozpoczęcie pierwszej działalności gospodarczej.

Wyzwaniem dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości jest przede wszystkim budowanie przyjaznego klimatu, ponieważ zwykle przedsiębiorcy postrzegani są bardzo negatywnie. Ważne jest, aby zachęcać dzieci i młodzież do myślenia o byciu przedsiębiorcą jako o jednej z ciekawszych ścieżek rozwoju zawodowego. Należy mówić o pozytywnej roli, którą przedsiębiorcy odgrywają w polskiej gospodarce, między innymi o tym, że tworzą miejsca pracy, działają na rzecz lokalnych społeczności i angażują się w działania ekologiczne. Trzeba też dyskutować o trudnościach administracyjno-prawnych, ponieważ rządzący mają wpływ na ich niwelowanie.

infoWire.pl