Skradziony w Belgii – odzyskany w Polsce

Policjanci ze Świebodzina, współdziałając z Centrum Współpracy Służb w przygranicznym Świecku, odzyskali skradziony na terenie Belgii ciągnik siodłowy wraz z ładunkiem. Do zatrzymania doszło na jednym z parkingów przy ruchliwej drodze nr 92. W związku z tą sprawą zarzuty usłyszało trzech zatrzymanych przez Policję mężczyzn.

Droga krajowa nr 92, potocznie nazywana „starą dwójką”, wiedzie od zachodniej granicy Polski w głąb kraju. Podróżując nią można jechać dalej, w kierunku Europy wschodniej. Tym uczęszczanym szlakiem każdej doby przejeżdżają setki ciężarówek. Wiele pojazdów zatrzymuje się na parkingach dla TIR-ów. W rejonie tym, w dzień i w nocy, panuje duży ruch. Trasę nr 92 systematycznie patroluję lubuscy policjanci. Odcinek w okolicach miejscowości Mostki mają pod swym nadzorem mundurowi ze Świebodzina.

1 grudnia patrol Policji ze świebodzińskiej jednostki otrzymał informację o zmierzającej w tym kierunku ciężarówce. Za pośrednictwem Centrum Współpracy Służb w przygranicznym Świecku polscy policjanci powiadomieni zostali o kradzieży TIR-a na terenie Belgii. Skradzione auto miało podążać na wschód drogą nr 92. Naczepa ciężarówki wypełniona była po brzegi ładunkiem. Ten stanowiły tysiące nowych piór wycieraczek samochodowych. Informacja z granicy trafiła też do patrolu ruchu drogowego w okolicach parkingu w Mostkach. Policjanci krótko po tym pojawili się na rozległym placu. Ich doświadczenie i baczne oko pozwoliło zauważyć opisane w komunikacie auto. Belgijska ciężarówka została odnaleziona wśród wielu podobnych samochodów, mimo że Scania założone miał inne tablice rejestracyjne.

Na miejscu zatrzymany został kierowca TIR-a. Wraz z nim w ręce Policji wpadli dwaj inni mężczyźni, którzy – jadąc osobowym autem – pilotowali kradzioną ciężarówkę. Po sprawdzeniu numerów VIN potwierdzono, że zatrzymany w Mostkach TIR jest ciągnikiem siodłowym marki Scania, skradzionym na terenie Belgii. Odzyskany pojazd wraz z ładunkiem zabezpieczony został na strzeżonym parkingu, a trójka mężczyzn trafiła do świebodzińskiej komendy.

W związku z opisana sprawą Prokurator Rejonowy w Świebodzie postawił trzem zatrzymanym (obywatelom polskim) zarzut dokonania kradzieży pojazdu poza terenem naszego kraju. W środę, postanowieniem prokuratora, podejrzani oddani zostali pod dozór Policji i zobowiązani do wpłacenia poręczenia majątkowego. Za popełnienie wymienionego przestępstwa podejrzanym grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mg)

Related Articles